Co nás čeká na obloze v roce 2025

Aneb, která data si určitě zakroužkovat v kalendáři

Blíží se nám konec roku, období, které vyzívá k bilancování roku uplynulého, ale také k plánování roku příštího. To druhé by vám mohl usnadnit tento přehled zajímavých událostí na obloze, které byste si určitě neměli nechat ujít v příštím roce. Seznam to určitě není vyčerpávající, vybral jsem jen ty nejzajímavější události, které jsou od nás viditelné, a výběr byl určitě ovlivněn mými osobními preferencemi. Všechny uváděné časy jsou v čase platném v daný okamžik. Tedy SEČ případně SELČ.

Leden

Zákryt Saturnu Měsícem

Již 4. ledna se můžeme připravit na skvělou podívanou, kterou bude zákryt Saturnu Měsícem. Ten budeme moci pozorovat nad jihozápadem. Saturnovy měsíce budou navíc velice šťastně rozmístěny, Rhea bude vidět poměrně daleko na západ od Saturnu a Titan poměrně daleko na východ. 1. kontakt nastane v 18.36 a během půl minuty Saturn zapadne. Vyjde pak následně až v 19.38.

Pozorování Venuše

Leden bude také dobrý k pozorování Venuše, ta bude hrát roli Večernice a 10. ledna dosáhne největší východní elongace, neboli její vzdálenost od Slunce bude největší. Následně 12. ledna dosáhne poloviční fáze, bude tedy ve čtvrti. Velikost osvětlené části pak bude dále klesat.

Pozorování Marsu

Další planetou, která bude v lednu výrazná, je Mars. Ten bude 12. ledna v přízemí a následně 16. ledna v opozici se Sluncem. Podmínky pro jeho pozorování budou tedy naprosto ideální.

Únor

Únor bude přát pozorování Venuše, ač se její fáze bude zmenšovat, Venuše bude zjasňovat a 16. února dosáhne největší jasnosti. Poté se začne blížit Slunci, a to nejen na naší obloze, 19. února dosáhne přísluní.

Březen

Pozorování Merkuru

Březen bude vhodný pro pozorování Slunci nejbližší planety. Fáze Merkuru bude klesat a 7. března dosáhne fáze čtvrti a následně 9. března dosáhne největší východní elongace. Budeme jej tedy moci pozorovat po západu Slunce nad západním obzorem poblíž Venuše, avšak o trochu níže.

Průchod rovinnou Saturnova prstence

Již nyní můžeme pozorovat to, jak jsou Saturnovy prstence tenčí a tenčí. 23. března projdeme rovinou prstence. Bohužel „nahatý“ Saturn bez prstenců neuvidíme, neboť bude na denní obloze.

Částečné zatmění Slunce

29. března nás čeká částečné zatmění Slunce. Ke kontaktu dojde v 11.33, maximum nastane ve 12.19, kdy bude zakryto 12% slunečního disku, a obě tělesa se rozloučí ve 13.03. Toto zatmění bude pozorovatelné jako částečné z celého povrchu Země. Pokud byste chtěli vidět největší možné zatmění, přes 80%, museli byste se vydat na západ Grónska, na sever Labradorského poloostrova nebo Baffinův ostrov.

Duben

Merkur a Venuše na ranní obloze

Obě vnitřní planety se nám přesunou na ranní oblohu. Ideální podmínky pro Venuši nastanou 24. dubna, kdy její jasnost bude nejvyšší. Pozorování Merkura bude ideální 21. dubna, kdy bude v největší západní elongaci.

Lyridy

V dubnu budeme moci pozorovat meteorický roj Lyrid, a to mezi 16. a 25. dubnem, přičemž maximum nastane 22. dubna. Vzhledem k poloze radiantu jsou nejlepší podmínky pro pozorování před rozbřeskem.

Květen

Mars u Jesliček

Hezkou podívanou nám přichystá Mars, který se bude zkraje května pohybovat poblíž otevřené hvězdokupy M44 Jesličky. 5. května bude procházet lehce severně nad Jesličkami.

η-Lyridy

V květnu nás čeká také meteorický roj η-Lyrid, ten je sice poměrně slabý, ale jeho radiant je cirkumpolární a tak můžeme meteory spatřit po celou noc. Roj bude aktivní od 3. do 14. května a maxima dosáhne 8. května.

Venuše v největší západní elongaci

Venuše, která dominuje ranní obloze jako Jitřenka, dosáhne 31. května největší západní elongace.

Červen

Přiblížení Marsu a Měsíce

Červen se svými krátkými nocemi toho moc zajímavého nepřinese. Nejzajímavější událost nastane 30. června, kdy se Měsíc přiblíží k Marsu a obyvatelé Galapág budou moci pozorovat i zákryt. Bohužel nám zůstane tato událost skryta, neboť se odehraje pod obzorem. Budeme si muset vystačit s přiblížením Měsíce k Saturnu a Neptunu, které budeme moci pozorovat 19. června po 3. hodině ranní.

Červenec

Merkur v největší východní elongaci

4. července dosáhne Merkur největší východní elongace. Podmínky pro jeho pozorování se pak budou velice rychle zhoršovat.

Retrográdní Saturn

13. července vstoupí Saturn do retrográdního pohybu, bude tedy na obloze zdánlivě couvat, a to až do 28. listopadu.

Srpen

Jupiter a Venuše na ranní obloze

V první polovině srpna budeme moci spatřit na ranní obloze Jupiter a Venuši. Obě planety se k sobě nejvíce přiblíží 12. srpna, kdy jejich vzdálenost bude menší než 1°.  Největší přiblížení 52‘ bohužel nastane až za ranního svitu.

Perseidy

Nejznámější a nejlépe pozorovatelný meteorický roj bude možné pozorovat mezi 17. červencem a 24. srpnem, přičemž maximum očekáváme 12. srpna.

Září

Zatmění Měsíce

7. září budeme moci pozorovat úplné zatmění Měsíce. Respektive my budeme moci pozorovat spíše rozetmění. Měsíc vyjde v 19.33 již zatmělý a od 20.53 se postupně začne zpět rozjasňovat, a to až do 21.57, kdy skončí stínová část zatmění. Polostínové zatmění skončí ve 22.57. Kdo by chtěl zatmění vidět celé, musel by se vypravit na východ od nás do Asie nebo Austrálie.

Zákryt Venuše Měsícem

Měsíc nám v měsíci září přichystá ještě jedno skvělé představení a tím bude zákryt Venuše. Ten proběhne 19. září na denní obloze v 14.10, kdy Venuše zapadne za osvětlenou část Měsíce. Venuše vyjde z neosvětlené části Měsíce v 15.22. Bude-li ten den jasno, může to být ideální příležitost pro pozorovatele zkusit si najít Venuši pouhýma očima na denní obloze.

Planety v opozici

Saturn s Neptunem, kteří spolu od začátku jara budou na obloze tvořit nerozlučnou dvojici, vstoupí do opozice. Nejprve Saturn 21. září a následně Neptun 23. září.

Říjen

Ceres v opozici

Po nabitém září nás čeká říjen, kdy bude zajímavostí poskrovnu. Jednou z nich bude opozice trpasličí planety Ceres 2. října. Bude se nacházet v souhvězdí Velryby a bude mít magnitudu 7,6, bude tedy trochu jasnější než planeta Neptun.

Listopad

Retrográdní jupiter

11. listopadu vstoupí Jupiter do retrográdního pohybu a bude tak na obloze zdánlivě couvat, a to až do března 2026.

Leonidy

Od 6. do 30. listopadu budeme moci pozorovat meteorický roj Leonid. Jeho maximum očekáváme 17. listopadu a roj je možné pozorovat v druhé půli noci. 20. listopadu bude nov, takže Měsíc nebude pozorování narušovat.

Uran v opozici

21. listopadu vstoupí Uran do opozice vůči Slunci. Bude se nacházet v souhvězdí Býka.

Prosinec

Merkur na ranní obloze

Pozorovatelé Merkura budou mít další možnost spatřit tuto planetu, neboť 5. prosince bude na ranní obloze nejvýše. Při východu Slunce bude 14° nad obzorem.

Geminidy

Od 4. do 17. prosince budeme moci pozorovat nejvydatnější meteorický roj – Geminidy. Jeho maximum se očekává 14. prosince. Radiant je dobře umístěn, takže bychom měli být schopni pozorovat meteory celou noc.

Kometa 240P/NEAT

19. prosince prolétne přísluním kometa 240P/NEAT.  Tato kometa má periodu 7,06 let a bude se nacházet 2,12 AU od Slunce, nedá se tedy očekávat, že by byla vysoce jasná, ale budeme moci pozorovat „vánoční kometu“.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články se štítky a jeho autorem je Bohuslav Matouš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *