Prosinec přináší dlouhé noci ideální pro pozorování hvězdné oblohy – jasné hvězdy a planetární úkazy lze tedy spatřit již v brzkých večerních hodinách. Největšími událostmi jsou dobře viditelná Venuše, setkání Jupiteru, Měsíce a Uranu a 21. prosince, kdy nastane zimní slunovrat. Další událostí tohoto měsíce je meteorický roj Geminidy vrcholící v noci z 13. na 14. prosince.
Stav oblohy
Kolem 18:00 SEČ spatříme nad jihozápadním obzorem souhvězdí podzimní oblohy, jakými jsou Vodnář, Ryby, Pegas nebo Andromeda. Nad jihozápadním obzorem dominuje jasná Venuše a nedaleko ní směrem na východ najdeme Saturn.
Večery v prosinci doprovází nad jižním obzorem obrazec zvaný Zimní šestiúhelník. Tento útvar je skvělým orientačním bodem na zimní obloze. Je tvořený jasnými hvězdami, jejichž zdánlivá hvězdná velikost se pohybuje mezi -1,46 mag až 1,1 mag. Jedná se o Pollux (β Gem), Prokyon (α CMi), Sírius (α CMa), Rigel (β Ori) a Aldebaran (α Tau).
Planetární úkazy
Setkání Jupiteru, Měsíce a Uranu (13. prosince):
Ze zajímavých úkazů nemůžeme vynechat setkání Jupiteru, Měsíce a Uranu v souhvězdí Býka. Pro pozorování Uranu je třeba použít alespoň triedr nebo malý dalekohled. Toto představení budou doprovázet i pouhým okem snadno viditelné otevřené hvězdokupy Plejády (M45) a Hyády. Hyády tvoří charakteristický tvar písmene V a nalézt je můžeme směrem na jihovýchod od Měsíce. Jsou vzdálené ,,pouhých“ 150 světelných let, jedná se tedy o jeden z nejbližších objektů tohoto typu. Plejády, vzdálené 440 světelných let, se nachází více než 4° nad rovinou ekliptiky, proto dojde čas od času k zákrytu hvězd této jasné hvězdokupy některým z těles Sluneční soustavy (zejména Měsícem).
Pozorování Jupiterových měsíců
6. prosince v ranních hodinách (5:30 SEČ) přechází měsíc Europa před Jupiterem. Je to jeden z více přechodů velkého měsíce přes kotouč této planety. Při dobrých pozorovacích podmínkách lze tento úkaz sledovat ve větším triedru nebo středním dalekohledu.
Viditelnost planet
- Merkur: ve druhé polovině prosince ráno nad JV obzorem
- Venuše: večer nad JZ (-4,1 mag), velmi jasná ,,Večernice“
- Mars: celou noc kromě večera v souhvězdí Raka; viditelný jako ,,načervenalá hvězda“
- Jupiter: po celou noc v souhvězdí Býka
- velmi jasný (-2,7 mag)
- 7. 12. ve 22:00 SEČ v tzv. opozici vůči Slunci
- možnost spatřit např. tmavé rovníkové pásy či Velkou rudou skvrnu (za použití dalekohledu a při jasné obloze)
- Saturn: v první polovině noci v souhvězdí Vodnáře
- Uran: po celou noc v souhvězdí Býka
- Neptun: v první polovině noci v souhvězdí Ryb
Další zajímavosti
Zimní slunovrat
21. prosince 2024 v 10:20 SEČ dosáhne Slunce své nejnižší deklinace vůči nebeskému rovníku, což na severní polokouli značí začátek astronomické zimy. Během zimního slunovratu má Slunce na své dráze nejnižší deklinaci vůči nebeskému rovníku: tak nastává nejdelší noc a nejkratší den. Na obrázku níže si povšimněme, že se Slunce v den zimního slunovratu nachází na území souhvězdí Střelce, zatímco podle zvěrokruhu vstupuje v tento den do znamení Kozoroha. Proč je nutné, abychom rozlišovali zvlášť znamení a souhvězdí, se dozvíte z krátkého článku zde.
Meteorický roj Geminidy
Roj Geminidy vrcholí v noci ze 13. na 14. prosince – Měsíc v úplňku však ztíží pozorování slabších meteorů. Místo na obloze neboli radiant tohoto roje nalezneme v souhvězdí Blíženců poblíž hvězdy Castor (α Gem). Mateřským tělesem Geminid je objekt (3200) Phaeton (pravděpodobně neaktivní kometární jádro či kamenná planetka, průměr cca 5 km).
Fáze Měsíce (SEČ):
- 1. prosince – nov (07:21)
- 8. prosince – první čtvrť (16:26)
- 15. prosince – úplněk (10:01)
- 22. prosince – poslední čtvrť (23:17)
- 30. prosince – nov (23:26)
Doporučení k pozorování Jupiterových měsíců, Uranu a Plejád:
- vyhledejte tmavé místo mimo městské osvětlení
- pro detailní pozorování planet a hvězdokup využijte triedr nebo menší dalekohled
- sledujte aktuální předpověď počasí
- adaptace očí na tmu (trvá zhruba 20 minut)
- svítit pouze tlumeným červeným světlem
- vzít s sebou malou hvězdnou mapu nebo mobilní aplikaci s mapou
Zdroje:
- Heavens Above
- Astro.cz
- Hvězdářská ročenka 2024
- Hvězdářský kalendář 2024